---

Caka Keman Kursu Ankara

---
A+ R A-

VIYOLONSEL EĞİTİMİMİZ BAŞLAMIŞTIR

CAKA Ankara Şubesi’nde; 2011 Ekim ayından itibaren Viyolonsel Programı açılacaktır. Programı; Şebnem Yıldırım  yürütecektir. Kendisine yeni görevinde başarılar dileriz.

Yrd.Doç.Dr. Şebnem Yıldırım Orhan

İlk, orta ve lise öğrenimini Mersin'de tamamlayan ORHAN, 1990 yılında Gazi Üniversitesi, Gazi Eğitim Fakültesi, Müzik Eğitimi bölümüne girerek viyolonsel ile tanıştı. Lisans eğitimi süresince Yrd. Doç. Yakup Kıvrak ile çalıştı. 1997 yılında Yüksek Lisans, 2003 yılında Doktora programını tamamladı. Lisans üstü eğitimi süresince viyolonsel çalışmalarını CSO Sanatçısı Şinasi Çilden ile sürdürdü.

1994 yılında Sivas'ta müzik öğretmenliğine başladı. 1995 yılında Abant İzzet Baysal Üniversitesi'nde viyolonsel asistanlığına hak kazandı. 1995-1997 yıllarında AİBÜ'de, 1998-2007 yılları arasında da Gazi Üniversitesi'nde viyolonsel dersleri verdi. 1995 yılında MEB AGSL öğretmen alım sınavını kazandı. 1995-2007 yıllarında Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi'nde viyolonsel öğretmenliği yaptı. 2006 yılında Milli Eğitim Bakanlığı'ndan "Başöğretmenlik" ünvanı aldı. 2007 yılında ise Gazi Üniversitesi'ne Yardımcı Doçent olarak atandı.

 

2000 yılında Avrupa Müzik Liseleri Birliği Öğrenci-Öğretmen Değişimi Projesi kapsamında Almanya'da Weimar Belvedere Müzik Okulunda kısa bir süre alanı ile ilgili çalışmalar yaptı. Euromed, Youth Exchange ve Comenius Okul Geliştirme Projelerinde (Almanya'da Köln ve Strasburg ile İsrail ve Türkiye'de) müzik workshopları ve grup liderliği yaptı. Ulusal Ajans ve DPT'nın katkılarıyla proje hazırladı. Ayrıca birçok çalıştaya katıldı. "Gazi Piyanolu Üçlü ve Gazi Yaylı Çalgılar Dörtlüsü" ile oda müziği çalışmalarını Muhammedjan Turdiyev ile sürdürdü. 2006, 2007, 2008 yıllarında "Uluslararası Datça Müzik Akademisi"ne katılarak Şölen Dikener ve Frider Lenz ile viyolonsel; Özcan Ulucan, Elen Jewet, Volkan Orhon ve Şölen Dikener ile oda müziği çalıştı.

 

Yurt içi ve yurt dışında pek çok solo, oda müziği ve orkestra konserlerinde görev almış olan Orhan, Gazi Oda Orkestrası, Gazi Piyanolu Üçlü, Gazi Yaylı Çalgılar Dörtlüsü üyesidir. İki viyolonsel oda müziği çalışmalarını Şinasi Çilden ile sürdürmekte ve ayrıca üç, dört, beş viyolonsel için oda müziği çalışmalarında da yer almaktadır. Düzenlemelerini Şinasi Çilden'in yaptığı "İki Çello Bir Anadolu" adlı müzik CD'sini Çilden ile birlikte seslendirmiş olan Orhan halen, Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalı'nda öğretim üyesidir.